Forumindlæg fra Helene - Åbne forhold
Helene(22-06-2025 16:40)

Kunne I være i et åbent forhold?

En respektfuld relation med en primær partner - måske et ægteskab med børn og hele molevitten, som har et del år på bagen, hvor man i bund og grund stadig elsker hinanden, men hvor det er blevet lidt udfordret seksuelt.
Hvor begge er rummelige og nysgerrige.
Hvor I måske ikke har de helt samme lyster, hvor tiden er blevet moden til at sætte hinanden fri til at nyde den skønne legeplads, som sex kan være.

Men hvor man ikke forfalder til utroskab (Åhr hader det ord) der kan jo være så mange grunde til at en part vælger at afsøge andre græsgange.

Jeg spørger, fordi jeg mere og mere nærmer mig tanken om, at det kunne være en god løsning for mig at være nr 2 til et par i åbent forhold.

Udelukkende som mandens eksterne relation.

Jeg vil gerne finde en relation, hvor jeg får andet og mere end ‘bare sex’, men min drøm går ikke hen imod en fuldtids relation, hvor man bor sammen.

Jeg har et skønt liv og en dejlig hverdag, dejlige børn i flere aldre.

Men hverdag er præcis, som jeg ønsker det. Så der er ikke plads til en fuldtids mand.

Hvad er jeres tanker?
Kunne I dele jeres partner intimt med en anden?
Hvor er jeres grænse for jalousi?
Kunne I sætte jeres mand, kone, partner fri?
Turde det?


Kommentarer

TheDane60(m)(24-06-2025 13:53)

Jeg ville med glæde sætte min kone fri, men tror hun er for jaloux til at sætte mig fri. Jeg har altid været nysgerrig og legesyg, men konen har altid været til vanilje-sex. Jeg ville sætte hende fri som en kærlighedserklæring, give hende mulighed for nye oplevelser og inspiration.



Eventyret(M)(24-06-2025 11:41)

Et spændende emne jeg jeg godt tror jeg vil kunne fungere i, men har ikke modet til at tage det op da det sexuelle ikke er noget man taler om i vores familie. Jeg missunder lidt "på den gode måde" dem der har frihed til at tale og dyrke sex mere frit.
Jeg har en dejlig familie med rigtig mange gode og spændende ting, men lige netop på det seksuelle område, mangler jeg frihed og udfordringer.



Lazze(M)(24-06-2025 09:47)

Det åbne forhold er på mange måder en ideel og god løsning, hvis man vel at mærke kan få det til at fungere for alle de involverede parter.

Desværre hersker der i alt for stor udstrækning en moral, der hylder det traditionelle monogame forhold mere end det i sig selv rummer.

Hvis et åbent forhold skal fungere, er noget at det vigtigste nok, at man mærker godt efter, at man ikke sårer eller skuffer en partner.

Men hvis man kan få talt det hele godt igennem, og hvis man kan skabe forståelse og tryghed, så vil der sikkert ligge fantastiske oplevelser, der bare venter på at blive udlevet.



Shameless(M)(23-06-2025 17:50)

Det handler om samarbejde og hvorfor. Hvis man som kvinde er i et åbent forhold fordi det er en mulighed og han ikke tør sige nej, så er man ikke lige og der er det min erfaring at det vil gå galt eller være ubehageligt for manden.
Gør man det fordi begge bare gerne vil have det sjovt og forstår at forhold ikke bare er sex, men alt det uden om. Børn, arbejde, en at snakke med, en at leve med, så kan det lykkes.
Hvis man gør det fordi man har et stort behov og lyst og den anden part ikke kan følge med, så er det måske på tide at blive voksen. Accepter at du ikke kan få det hele med og find glæde i det du har.



kafka(k)(23-06-2025 14:51)

Jeg så på et tidspunkt en I godt et år hvor jeg var kone 2. Det kaldte vi det😀 der var helt åbne rammer og samtaler med os alle 3. Det gav noget til dem. Og jeg nød ikke og være forpligtet mere end 25%. Det sluttede fordi jeg mødte en jeg blev forelsket i og det kunne dengang ikke forenes.

Jeg kan ikke og kommer ikke til at synes at et 100% monogamt forhold et for mig. Jeg tror det kun giver noget til et forhold og have en erkendelse af af vi vil begære andre mennesker både med krop og sjæl også i et kærligt forhold med stærk fundament. Tanken om sex kun med en....damm det ville jeg ikke kunne😱
Jeg husker et forhold jeg havde hvor vi åbent fortalte at ham el hende er godtnok dejlig! Den åbenhed om lyst og begær trives jeg bedst i.



Docs(M)(23-06-2025 12:03)

Hej Helene 😊
Jeg er i et åbent forhold. Det har været åbent fra vi startede, da vi begge var på det rene med, at vier non-monogame begge to.
Selvfølgelig er rammerne blevet bredere og grænserne mindre og færre, som tiden er gået.vi glæder os begge meget over ærligheden og åbenheden mellem os og glæder os begge, når den anden tar afsted. På nogle områder har vi forskellige sexuelle præferencer og ingen af os ønsker at begrænse den anden.
Hvis du har spørgsmål, er du velkommen til at spørge...både her og i privat besked.
Rigtig go dag til dig 😚



olfert57(m)(23-06-2025 09:57)

Jeg var engang i et deleforhold, næsten som med delebørn. Hver anden weekend og måske onsdag var hun sammen med en anden mand. Det tændte mig meget, at vide hvad hun lavede og jeg glæde mig over at hun fik god sex sammen med en anden end mig. Jeg glædede mig til at hun kom hjem igen med fornyet energi og lyst til mig.

Jeg nød det i det år det varede, men den anden - som jeg kun havde mødt i døren når han en enkelt gang kom for at hente min kæreste - kunne ikke finde ud af det i længden. Selvom kæresten og jeg gerne ville fortsætte måtte arrangementet desværre dog stoppe



Claus71(m)(23-06-2025 09:41)

Vi nyder åbenheden, at vi kan fortælle hinanden fantasier og være sammen med andre, både alene og sammen



Aktivtunge(m)(22-06-2025 22:02)

Tidligere ville jeg kategorisk nej, men efter at have eksperimenteret seksuelt de seneste år, så vil jeg sige, at hvis vi begge er interesseret så ja.



årgang1964(K)(22-06-2025 19:17)

Absolut. Det gør jeg glad og gerne. Det giver min mand så meget glæde, den ene er han på sms med hver dag, morgen og aften. Den anden kun sms på weekend-basis (medmindre der er “katastrofer” der skal udredes 😉 Til gengæld er hun den der tiest får besøg, af afstandsmæssige årsager.
Han tager på tur på lørdag 😜
Jeg har mine ved siden af, men på en anden måde. Ikke så nære relationer, men det er deres valg. De kommer, når der passer ind i programmet 😊



Fingernem(M)(22-06-2025 17:42)

Vi lever i et sådant forhold, hvor jeg har elskerinder , som min kone kender til og har truffet og hun har elskere.
Det er kvinder jeg har kendt gennem flere år, og som jeg har et gensidigt fortroligt forhold til.
De er singler; og det er mig der ringes til når deres verden står i flammer.
Vi deler alt det, venner deler med hinanden, daglig kontakt på sms og dertil god sex.



Skalvi(M)(22-06-2025 17:24)

Ja tænker godt jeg kunne
Men har ikke modet til at tage snakken om det